Osteoterapia Kranialna – jest to bardzo ciekawa technika, która polega na dosyć nietypowym masażu kości czaszki, które wbrew pozorom wcale nie są ze sobą sztywno zrośnięte. Masaż pozwala przynieść ulgę w niektórych dolegliwościach w rejonie głowy i uregulować przepływ płynów rdzeniowo-mózgowych zarówno w czaszce jak i kanale rdzenia kręgowego.
Bóle i zawroty głowy, migreny, kłopoty ze wzrokiem i słuchem, nawracające zapalenia uszu u dzieci i dorosłych, zapalenia zatok, napięcie i bóle w stawie żuchwowym, wybicie szczęki, wady wymowy, zgrzytanie zębami, wady zgryzu.
Bóle kręgosłupa i pleców, zapalenie korzonków, rwa kulszowa, skoliozy, wszystkie urazy powypadkowe, bolesne napięcie barków, powypadkowy uraz odgięcia kręgosłupa. Psychozy, autyzm, kłopoty z koncentracją, zaburzenia osobowości, nadpobudliwość u dzieci i dorosłych, stres, dysleksja, kłopoty w szkole – z nauką i z koncentracją.
Poza tym pogłębia oddech u astmatyków, likwiduje niezidentyfikowane bóle brzucha, pomaga w chorobie Meniera, poprawia krążenie, pracę układu limfatycznego i likwiduje urazy poporodowe. Szokujące w tej metodzie jest to, że często bóle wyraźnie się zmniejszają albo nawet ustępują już po pierwszym zabiegu.
Terapia ta polega na delikatnym manipulowaniu i uciskach w obrębie czaszki, kręgosłupa i kości krzyżowej w celu przywrócenia naturalnego rytmu i dostrojenia organizmu. Układy nerwowe i krążenia zaczynają funkcjonować bez zarzutu. Powracają naturalne uzdrawiające siły organizmu.
Twórcą terapii był William Sutherland, który w 1939 roku odkrył szczególne właściwości ludzkiej fizjologii i nazwał je „pierwotnym mechanizmem oddechowym” Podstawowe jego założenie głosiło, że ośrodkowy system nerwowy i struktury z nim sprzężone podlegają stałym rytmicznym ruchom i stanowią one istotną cechę charakterystyczną ludzkiego życia i zdrowia. Zakładał, że dla całkowitego zdrowia konieczne jest, aby pierwotny mechanizm oddechowy nie był uszkodzony i poruszał się własnym, naturalnym rytmem. Każde ograniczenie tego ruchu może stać się przyczyną choroby, ponieważ układ nerwowy reguluje pracę wszystkich narządów.