Bóle kręgosłupa dawno przestały być dolegliwością typową dla wieku straszego. Teraz skarży się na nie niemal 80 % ludzi. Czasem ból towarzyszy niezależnym od nas schorzeniom kręgosłupa, ale często fundujemy go sobie na własne życzenie.Kręgosłup przede wszystkim pozwala nam utrzymać się w pionie. Ale nie tylko!

Podtrzymuje głowę, usztywnia szkielet i chroni rdzeń kręgowy przed urazami. Poukładane jeden na drugim kręgi tworzą stawy, dzięki którym możemy bez problemów przybierać różne pozycje. Między kręgami ułożone są płaskie, elastyczne poduszeczki (fachowo nazywane krążkami lub tarczami międzykręgowymi, a popularnie dyskami), które nawet przy bardzo dużych obciążeniach kręgosłupa lub przy gwałtownych ruchach zapobiegają zderzaniu się poszczególnych kręgów ze sobą. Swoją elastyczność kręgosłup zawdzięcza również naturalnym krzywiznom. Prawidłowo ustawiony ma kształt stojących na sobie dwóch liter "S": odcinek piersiowy i krzyżowy są wypięte do tyłu, a szyjny i lędźwiowy  do przodu.

Niezbędną w codziennym życiu ruchomość krzyża zapewniają zespolone z nim więzadła oraz mięśnie grzbietu i brzucha. Mięśnie grzbietowe, ułożone symetrycznie po obu stronach kręgosłupa, pracują zwykle parami gdy jeden się kurczy, drugi się rozciąga.Kurczący się mięsień pociąga za sobą kość, do której jest przymocowany i możemy wykonać ruch, np. skłon w bok. Natomiast obkurczanie się i rozciąganie mięśni brzucha umożliwia nam zginanie do przodu i prostowanie.

Aby mięśnie grzbietu i brzucha mogły spełniać swoje zadania, muszą być mocne i sprawne. Zwiotczałe lub stwardniałe czy stale przykurczone mogą powodować silne bóle przy wykonywaniu każdego ruchu. Czasem nawet w ogóle uniemożliwiają poruszanie się. Ponadto, gdy mięśnie i więzadła są nadmiernie rozciągnięte lub napięte kości oraz stawy kręgosłupa szybciej się niszczą.

Kregosłup składa się z 33 lub 34 kręgów.

  •     Na samej górze jest 7 kręgów szyjnych. Są najmniejsze i najbardziej ruchome w całym kręgosłupie. Dzięki nim możesz ruszać głową na boki, w górę i w dół, a nawet zataczać okręgi.Niżej znajdują się kręgi piersiowe. Jest ich 12. Wychodzi od nich 12 par żeber. 10 par łączy się z przodu z mostkiem i tworzy klatkę piersiową. Osłania ona najważniejsze narządy i zapewnia płucom swobodne oddychanie.
  •     5 kolejnych kręgów nosi nazwę lędźwiowych. To one są najbardziej obciążone, gdy chodzimy, dźwigamy ciężary albo siedzimy. Z tego powodu w lędźwiowej okolicy kręgosłupa najczęściej odczuwamy ból. Na wysokości pośladków kręgi lędźwiowe łączą się z kością krzyżową.
  •     5 zrośniętych ze sobą kręgów stanowi kość krzyżową. Kość ta wraz z miednicą osłania pęcherz moczowy i narządy układu rozrodczego.
  •     Na samym dole mamy kość ogonową. To 4 lub 5 zrośniętych ze sobą kręgów. Nie pełni żadnej funkcji i jest atawistyczną pozostałością po przodkach.

Żeby kręgosłup był giętki, a kręgi nie zderzały się ze sobą i nie miażdżyły wzajemnie, porozdzielane są krążkami międzykręgowymi zwanymi dyskami. Leżą one między kręgami na cienkiej warstwie chrząstki. W środku każdego znajduje się tzw. jądro miażdżyste. Ponieważ wypełnione jest galaretowatą substancją, dyski są sprężyste i mogą pełnić funkcję amortyzatorów, gdy chodzimy, skaczemy, biegamy.

Kręgi poukładane jeden na drugim tworzą ochronny tunel dla rdzenia kręgowego. To najważniejsza w naszym organizmie infostrada, którą impulsy wędrują do mózgu. Od niej otworami międzykręgowymi odchodzą nerwy rdzeniowe. Coraz bardziej rozgałęziając się, tworzą sieć komunikacyjną między mózgiem a resztą naszego ciała.

Główne przyczyny bolących kregoslupów:

  • Siedzący tryb życia
  • Nadwaga
  • Nadmierne przeciążenia
  • Stresogenny tryb zycia