Masaż chiński
Masaż tui na starożytny chiński sposób leczenia, stosowany już 2000 lat temu. Obecnie obok starych, wypróbowanych zasad, specjaliści wprowadzają ulepszenia opierające się na naukowych osiągnięciach w dziedzinie medycyny. Leczenie masażem tui na odbywa się bez użycia środków farmakologicznych.
Jego podstawową zasadą jest przekazywanie energii z zewnątrz i pobudzanie Qi, energii własnej pacjenta, poprzez silne uciskanie określonych punktów na jego ciele (często zbieżnych z punktami akupunktury). Energia zostaje jakby wtłoczona do kości lub osłabionego narządu.
Stosowanie tradycyjnej metody tui na nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Czasami jeżeli konieczne jest zastosowanie szczególnie silnego ucisku, może wystąpić ból w miejscach uciskanych wcześniej. Jest to jednak efekt przejściowy i w zasadzie występuje przy wszystkich masażach terapeutycznych. W medycynie chińskiej obowiązuje powszechna zasada równoważenia Yin i Yang (czyli pary pojęć przeciwstawnych i wzajemnie się uzupełniających opisywanych często jako ciepło – zimno, wilgotne – suche, ciemne- jasne, itd.). harmonię zapewnia jedynie właściwa proporcja każdego elementu. Organizm ludzki utrzymuje swoje funkcje życiowe dzięki energii – Qi – określanej mianem energii życiowej, która, w myśl filozofii chińskiej, nie jest jednorodna i również posiada cechy Yin i yang. Zachwianie równowagi energetycznej w organizmie utrzymuje się przez dłuższy czas, prowadzi nieuchronnie do choroby. Masaż tui na ma na celu uregulowanie przepływu energii, usunięcie blokad; te miejsca na naszym ciele, na których koncentruje się praca terapeuty otrzymują energię o odpowiednim ładunku. Masaż tego rodzaju może być wykonywany wyłącznie przez specjalistę, który posiada wyjątkowo silną i harmonijną własną energię wewnętrzną.
Masaż pomaga nie tylko osobom chorym, ale także osobom zdrowym, chwilowo wyczerpany,m pracą, zmęczonym. Trwa około pół godziny i zapewnia wzmocnienie organizmu, rozluźnia napięcia, przynosi uczucie zrelaksowania, lekkości i odrodzenia sił witalnych.
W przypadku osób szczególnie osłabionych lub bardzo wrażliwych na ból, specjalista wykonuje masaż bez dotykania pacjenta; terapeuta przekazuje wówczas energię na odległość. Jest to metoda oparta na praktyce medytacyjnej zwanej Qigong.
W pracy z pacjentami terapeuta opiera się na wiedzy dotyczącej tradycyjnej medycyny chińskiej, przekazanej nam przez chińskich mistrzów oraz na własnym doświadczeniu i badaniach. Z punktu widzenia tradycyjnej medycyny chińskiej choroby kręgosłupa, nawet te drobne, mają wpływ na stan całego organizmu i właściwe funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych. Prawie wszystkie zabiegi terapeutyczne koncentrują się w dużej mierze na kręgosłupie. Na przykład odpowiedni masaż kręgów szyjnych ma wpływ na stan oczu lub zatok nosowych, masaż części środkowej kręgosłupa działa na pracę serca, itd.
Masaż tradycyjną metodą tui na może w szybkim czasie skorygować nieprawidłowości kręgosłupa i, co za tym idzie, uwolnić narząd wewnętrzny od szkodliwego oddziaływania chorego kręgosłupa. Energia dostarczana podczas zabiegu zapewnia odnowę i wzmocnienie. Masaż kręgosłupa jest nie tylko związany z dolegliwościami dotyczącymi bezpośrednio bólu kręgosłupa, lecz pomaga na schorzenia w obrębie:
- układu nerwowego,
- układu krwionośnego i serca,
- układu oddechowego,
- układu pokarmowego,
- układu moczowego i rozrodczego,
- układu ruchowego, czyli mięsni, ścięgien, stawów i kości