Pyłek kwiatowy To produkt roślin, kapsułka życia szukająca drugiej połowy. Zbierany przez pszczoły trafia do ula w postaci tzw. "obnóży". Czysty, doskonały, zdrowy. Stanowi on doskonałe źródło witamin, mikroelementów, biopierwiastków, białka i enzymów. Niemal doskonała skarbnica potrzebnych każdemu składników.
Pyłek kwiatowy zmniejsza skutki wyczerpania, stresu i wzmożonego wysiłku fizycznego. Wspomaga leczenie białaczki, anemii i chorób przewodu pokarmowego. Oczyszcza wątrobę, łagodzi bóle menstruacyjne i jest stosowany w leczeniu przerostu gruczołu krokowego. Z powodzeniem zastępuje syntetyczne odżywki stosowane przez sportowców, nie powodując przy tym skutków ubocznych.
Właściwości:
- rozpuszczony w płynie hamuje głód;
- wzmacnia odporność organizmu;
- reguluje przemianę materii;
- leczy anemię;
- uzupełnia niedobory białkowe;
- zawarty w nim cynk korzystnie wpływa na porost włosów;
- zalecany po radioterapii i chemioterapii;
- zalecany przy leczeniu chronicznego zapalenia wątroby i dróg żółciowych, miażdżycy i chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy;
- pozwala w krótkim czasie uzupełnić braki pierwiastków;
- zalecany osobom ciężko pracującym;
- działa przeciwbakteryjnie i grzybobójczo, podobnie jak antybiotyki;
Pyłek kwiatowy jest niezwykle cennym źródłem składników odżywczych. Warto sięgnąć po pyłek kwiatowy, kiedy odczuwamy zmęczenie i brak koncentracji bo już po kilku minutach czujemy, że znużenie mija i odczuwamy przypływ nowej siły i energii. Pomimo tego, że to miód jest najbardziej popularnym produktem pszczelim, to właśnie pyłek jest cenniejszy zdrowotnie.
Apiterapia – wykład prof. dr hab Ryszard Czarnecki