Prostata, czyli gruczoł krokowy lub stercz, znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i do przodu od przedniej ściany odbytnicy. Schorzenia prostaty występują głównie u mężczyzn w wieku dojrzałym. Rozrost gruczołu krokowego, który doprowadza do zaburzeń w oddawaniu moczu dotyczy znacznej części populacji mężczyzn po 50 roku życia. Regularne badania profilaktyczne przeprowadzane u mężczyzn w tym wieku umożliwiają wczesne wykrycie stanów nowotworowych prostaty.
Gruczoł krokowy, czyli prostata jest narządem występującym wyłącznie u mężczyzn. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego, a przez jego środek przebiega początkowy odcinek cewki moczowej. Fizjologiczną rolą prostaty jest wytwarzanie płynu, będącego składnikiem nasienia. W prostacie produkowana jest m.in. substancja białkowa o nazwie PSA (prostatic specyfic antygen), która jak się przypuszcza, ma za zadanie ułatwienie procesu zapłodnienia. Tak więc gruczoł krokowy jest odpowiedzialny za płodność mężczyzny, natomiast nie ma bezpośredniego wpływu na potencję.
Powiększenie gruczołu krokowego i wynikające z tego dolegliwości mogą mieć niekorzystny wpływ na inne sfery życia mężczyzn, w tym zawodowe i osobiste.