Terapia manualna jako praktyczna część medycyny zajmuje się badaniem i leczeniem zaburzeń czynności różnych struktur układu ruchu, a w szczególności kręgosłupa.
Terapia niestety jeszcze mało rozpowszechniona wśród lekarzy, często jest mylnie porównywana z tzw. kręgarstwem znachorskim lub laickim. Medycyna dotąd mało zajmowała się zaburzeniami czynnościowymi mięśni, które wraz z połączeniami stawowymi kości stanowią największy narząd organizmu ludzkiego.

Ponadto właśnie sprawność ruchowa mięśni, nerwów i stawów decyduje o pełni możliwości życiowych człowieka.Również warto przypomnieć, że układ ruchowy, szczególnie część osiowa ciała, czyli kręgosłup, jest powiązany wzajemnie w swych czynnościach z każdym innym organem ciała, a więc odzwierciedla sprawność zdrowego całego organizmu.Historia leczenia manipulacyjnego jest stara jak dzieje ludzkości, od pradawnych czasów istnieli ludowi lekarze, którzy potrafili „manipulować”. Podobnie dzieje się także z metodami określanymi współcześnie mianem Terapii Manualnej, a zatem leczeniem, wyłącznie za pomocą samych rąk, różnorakich zaburzeń czynności kręgosłupa, a także stawów kończyn. Mianem Terapii Manualnej określa się ręczne leczenie takich zaburzeń stawów – w szczególności stawów kręgosłupa – w których nie nastąpiło jednoznaczne uszkodzenie ich struktury morfologicznej. Są to zaburzenia czynnościowo odwracalne.Terapia Manualna ma na celu przywrócenie kręgosłupa i stawów do pozycji anatomicznej (właściwej) co za tym idzie usunięcie bólów i lepsze samopoczucie.

W obecnym czasie stosuje się coraz częściej terapie manualną miękka ponieważ ludzie mają coraz słabsze kości, jest to terapia przeznaczona dla osób starszych ale mogą korzystać z niej wszyscy, dla osób cierpiących na bolesne schorzenia określane dyskopatią oraz więcej młodych osób cierpi na schorzenia kręgosłupa i stawów nawet w wieku kilkunastu lat.
Jest to spowodowane niewłaściwą dietą, brakiem ruchu oraz z powodu różnych wypadków komunikacyjnych, przy pracy oraz sytuacjach losowych.